ERS Elections

European Respiratory Society (ERS) elections are held annually and offer all ERS members the opportunity to have their say about the future leaders of our society. Member votes are extremely important and we encourage all members to contribute. All current calls for candidates or voting opportunities will be updated on this page, so please check back regularly.

National Delegates, Assembly Heads and Secretaries, and Group Chairs and Secretaries

Results announcement:

ERS is delighted to share the details of the successful candidates following the latest round of member votes in the ERS elections. We congratulate the successful candidates and thank all ERS members who participated in these elections.

The successful candidates are as follows:

Assembly Heads
Assembly 4 – Sleep disordered breathing – Winfried J.Randerath
Assembly 9 – Allied respiratory professionals – Daniel Langer
Assembly 11 – Thoracic oncology – Torsten Gerriet Blum
Assembly 12 – Interstitial lung diseases – Katerina Antoniou
Assembly 13 – Pulmonary vascular diseases – Anton Vonk Noordegraaf

Assembly Secretaries
Assembly 1 – Respiratory clinical care and physiology – Frits M.E.Franssen
Assembly 4 – Sleep disordered breathing – Sophia E. Schiza
Assembly 9 – Allied respiratory professionals – Jellien Makonga-Braaksma
Assembly 11 – Thoracic oncology – Najib M.Rahman
Assembly 12 – Interstitial lung diseases – Michael Kreuter
Assembly 13 – Pulmonary vascular diseases – Olivier Sitbon

Group Chairs
Group 01.01 – Clinical problems – Shailesh Balasaheb Kolekar
Group 01.03 – General practice and primary care – Miguel Román Rodriguez
Group 03.01 – Molecular pathology and functional genomics – Arnaud Mailleux
Group 05.01 – Airway pharmacology and treatment – Lena Uller
Group 06.01 – Epidemiology – Om Prakash Kurmi
Group 07.01 – Paediatric respiratory physiology and sleep – Nicole Beydon
Group 07.02 – Paediatric asthma and allergy – Angela Zacharasiewicz
Group 07.05 – Neonatology and paediatric intensive care – Anna Lavizzari
Group 07.06 – Paediatric respiratory epidemiology – Myrofora Goutaki
Group 09.02 – Physiotherapists – Deniz Inal-Ince
Group 11.01 – Lung cancer – Georgia Hardavella
Group 11.02 – Pleural and mediastinal malignancies – Kevin Blyth
Group 12.01 – Idiopathic interstitial pneumonias – Marlies S. Wijsenbeek
Group 12.02 – ILD / DPLD of known origin – Elena Bargagli
Group 12.03 – Sarcoidosis and other granulomatous ILD / DPLD – Paolo Spagnolo
Group 12.04 – Rare ILD / DPLD – Maria Molina Molina
Group 13.01 – Pulmonary hypertension – Silvia Ulrich
Group 13.02 – Pulmonary embolism – Laurent Bertoletti
Group 14.01 – Interventional pulmonology – Mohammed Munavvar
Group 14.02 – Imaging – Ádám Domonkos Tárnoki

Group Secretaries
Group 01.01 – Clinical problems – Georgios Kaltsakas
Group 01.03 – General practice and primary care – Cláudia Vicente
Group 03.01 – Molecular pathology and functional genomics – Audrey Joannes
Group 05.01 – Airway pharmacology and treatment – Alexander Mathioudakis
Group 06.01 – Epidemiology – Vanessa Garcia-Larsen
Group 07.01 – Paediatric respiratory physiology and sleep – Stijn Verhulst
Group 07.05 – Neonatology and paediatric intensive care – Emanuela Zannin
Group 07.06 – Paediatric respiratory epidemiology – Maribel Casas
Group 10.02 – Tuberculosis and non-tuberculous mycobacterial diseases – Fusun Ayşegül Öner Eyüboğlu
Group 11.01 – Lung cancer – Andriani Charpidou
Group 11.02 – Pleural and mediastinal malignancies – Avinash Aujayeb
Group 12.01 – Idiopathic interstitial pneumonias – Wim A. Wuyts
Group 12.02 – ILD / DPLD of known origin – Antoine Froidure
Group 12.03 – Sarcoidosis and other granulomatous ILD / DPLD – Marcel Veltkamp
Group 12.04 – Rare ILD / DPLD – Cormac McCarthy
Group 13.01 – Pulmonary hypertension – Yochai Adir
Group 13.02 – Pulmonary embolism – Luis Jose Jara Palomares
Group 14.01 – Interventional pulmonology – Peter I. Bonta
Group 14.02 – Imaging – Helmut Prosch

Early career committee representatives
Assembly 1 – Respiratory clinical care and physiology – Gille Thomas
Assembly 4 – Sleep disordered breathing – Matteo Bradicich
Assembly 10 – Respiratory infections – Holly Keir
Assembly 12 – Interstitial lung diseases – Catharina Moor
Assembly 13 – Pulmonary vascular diseases – Mona Lichtblau

National Delegates
Japan – Yasuhiko Nishioka
Kyrgyzstan – Maamed Mademilov
United States of America – MeiLan K.Han

The newly elected Assembly 4 officers (including Head, Secretary and early-career representative) will begin their mandate today (17 December, 2020) until 2023.

All other officers will formally begin their mandate from 8 September, 2021 and will be in post until 2024.


Further queries

For any queries regarding the ERS elections, please contact: elections@ersnet.org